Metla uutiskirje
 www.metla.fi

Metsät ja monimuotoisuus

 2/2012
Tutkittua
VAAKA –hanke yhdistää ekologisen ja sosiaalisen tiedon samalle kartalle
Kuva: Oili Tarvainen

VAAKA-hankkeessa kehi­tetään uusi paikka­tietoon perustuva toiminta­malli, jonka avulla voidaan sovittaa yhteen matkailun, metsätalouden ja luon­non­suojelun tarpeita Vaara-Kainuussa. Paljakan ja Ukkohallan matkailu­alueisiin liittyvä kokemuk­sellinen sosiaalinen tieto yhdistetään ekologiseen paikkatietoon, jolloin tulokseksi saadaan paikkaan sidottu sosioekologinen tieto. Tämän pohjalta alueet voidaan luokitella soveltuvuudeltaan erilaisiin luokkiin, mikä helpottaa muun muassa matkailun, metsätalouden ja luonnonsuojelun tavoitteiden yhteensovittamista ja vähentää ristiriitoja.

Lue lisää >
Miten saadaan lisää metsänomistajia mukaan METSO-ohjelmaan?
Kuva: Heikki Hamunen

Ajatus oman metsän vapaa­ehtoisesta suojelusta on levinnyt metsänomistajien keskuuteen etenkin lehti­artikkeleiden ja Metsä­kes­kuk­sen metsä­suunnit­telijoiden kautta. Mutta onko mahdollista vauhdittaa METSO-ohjelman toteutusta? Metla selvitti, että olisi tärkeää luoda lisää edellytyksiä omistajien keski­näiseen keskusteluun ja kokemusten vaihtoon, jotta harkitsijat saisivat lisää tarvitsemaansa tietoa. Myös metsänomistajien luottoammattilaiset, kuten metsän­hoito­yhdistysten alueneuvojat ja puunostajat voisivat välittää enemmän tietoa METSOn tarjoamista vaihtoehdoista.

Lue lisää >
Tutkittua
Ekosysteemilähestymistapa vakiintumassa käytäntöön

Ekosysteemipalvelut ja niitä yhteensovittava eko­systee­mi­lähestymis­tapa ovat uusia käsitteitä metsä­taloudessa. Ne ovat syntyneet turvaa­maan luonnon­varojen kestä­vää käyttöä. Eko­sys­tee­mi­palve­luilla tarkoitetaan luonnon ihmisille tuottamia hyötyjä ja tuotteita. Yhteis­kunnal­lisesti painottunut eko­systeemi­lähestymis­tapa pyrkii estämään ympä­ristö­ongelmien syntymistä, yllä­pitämään eko­systee­mien toimintakykyä ja korjaamaan jo aiheutuneita vahinkoja.

Lue lisää >
Uusi opas METSO-ohjelman toteuttamiseen


METSO-opas on tarkoitettu käsikirjaksi metsä­alan toimijoille, jotka osallistuvat Etelä-Suomen metsien moni­muotoi­suuden toimintaohjelma METSOn toteuttamiseen. Opas esittelee METSOn tarjoamat suojelu­keinot yksityis­metsissä korvaus­perustei­neen. Se sisältää tietoa hyvän METSO-kohteen tunnis­tami­sesta, suojelu­sopimuksen valmistelun vaiheista sekä luonnon­hoidosta.

Lue lisää >
Osallistu METSO-tutkimus­seminaariin 13.11. Heurekassa

Kaikille avoin seminaari luo katsauksen METSO-tutkimuksen uusimpiin ekologisiin ja yhteis­kunta­tieteel­lisiin tuloksiin.

Lue lisää >
Kuvat: Metla/Erkki Oksanen, ellei toisin mainita