Metlan monimuotoisuustutkimus huomioi sekä ihmisen että luonnon hyvinvoinnin
![]() |
| Metsäekologian professori Anne Tolvanen |
Keskustelua luonnon monimuotoisuudesta pidetään usein kahtiajakautuneena. Ajatellaan, että luonnonsuojelubiologit korostavat luonnon itseisarvoa ja kieltäytyvät näkemästä suojeluun liittyviä yhteiskunnallisia ja taloudellisia rajoitteita. Toisaalta yhteiskunnallisten päätöksentekijöiden ja elinkeinoharjoittajien katsotaan tarkastelevan luontoa vain aineellisen hyödyn tuottajana ja näkevän monimuotoisuuden suojelun rajoitteena. Monimuotoisuuden hyödyt sekä luonnon että ihmisen kannalta voidaan kuitenkin tunnistaa, kun ajattelun pohjana käytetään ekosysteemipalvelujen lähestymistapaa. Tällöin voidaan myös tunnistaa luonnonvarojen liikakäytön vaikutukset ihmisen taloudelliseen hyvinvointiin. Metlan tutkimuksissa korostetaan monitieteisen tutkimuksen merkitystä, pyritään edistämään metsien monikäyttöä ja vähentämään metsien käyttöön kohdistuvia ristiriitoja.
Metsät ja monimuotoisuus -uutiskirjeessä esitellään entistä laajemmin Metlan monimuotoisuustutkimuksia sekä saatuja tuloksia.
Lue lisää >Uutta tietoa METSO-kohteiden korvausperusteista
Metlan tutkimustulosten mukaan Kemera-rahoituksella maksetut ympäristötukikorvaukset olivat keskimäärin merkittävästi korkeampia kuin laskennalliset tulonmenetykset . Tarkastelukohteena oli keskimääräinen laskennallinen puunmyyntitulon menetys 10 vuoden määräaikaisissa sopimuksissa. Tulokset laskettiin Metlassa kehitetyllä SuojeluMOTTI-ohjelmalla.
Lue lisää >
Lahopuussa elävä sienilajisto muuttuu lahoamisen edetessä
Lahoavassa puussa elää monimuotoinen sieniyhteisö, joka muuttuu puun lahotessa. Lahopuista eristetyn sieni-DNA:n perusteella paljastui, että suuri osa löydetyistä lajeista on ennestään tuntemattomia. Lahopuulla ja sillä elävällä lajistolla on suuri merkitys koko metsäekosysteemin biodiversiteetille sekä hiilen ja ravinteiden kierrolle.
Lue lisää >Yhteistoimintaverkostot sovittavat yhteen METSO-suojelua ja metsien muuta käyttöä
![]() |
| Kuva: Metla/Terhi Koskela |
Metsien monimuotoisuuden yhteistoimintaverkostot ovat vahvistaneet metsä- ja ympäristöalan toimijoiden yhteistyötä sekä rakentaneet paikallisia ja teemoittaisia suojelukokonaisuuksia. Verkostojen toiminnan avulla METSO-ohjelma on saanut lisänäkyvyyttä. Metlan selvityksessä suositellaan, että verkostot painottaisivat jatkossa alueellisten erityispiirteiden hyödyntämistä, metsän eri käyttömuotojen yhteensovittamista ja verkoston jäsenten monipuolisuutta. Samaten metsien monimuotoisuuteen liittyvän elinkeinotoiminnan synnyttäminen on tärkeä toiminnan rinnakkaistavoite.
Lue lisää >Lisää uutiskirjeitä
Kaikki uutiskirjeet >
Metsät ja monimuotoisuus -uutiskirjeet >
Tilaa tai peru uutiskirje verkkolomakkeella >

