Metla uutiskirje
 www.metla.fi

Puun korjuu ja käyttö

  19.12.2011
< Takaisin etusivulle

Visuaalinen työkalu tutkimusmenetelmänä avaa uusia näkymiä

Puurakentamisteollisuus voisi kehittää tuotteitaan tehokkaammin, jos se tuntisi paremmin asukkaiden tarpeita ja mieltymyksiä. Metlassa puutuoteyritysten asiakasryhmien toiveita ja tarpeita kartoitettiin ennakkoluulottomasti visuaalisen työkalun, mind mapin avulla.

Toivetalo on mukava ja sijaitsee hyvällä paikalla. Tutkimuksen mukaan myös ekologiset arvot ja lapsiystävällisyys ovat nousussa. Kuva: Metla/Henrik Heräjärvi.

Mitä minä haluan kodiltani – entä sinä?

Uutta asuntoa etsivällä kuluttajalla on yleensä käytössään tietty budjetti. Sen sijaan vaatimuk­set, joita sillä yritetään kattaa, ovat vaikeasel­koisempia. Kysymystä on tarkasteltu entuu­destaan esimerkiksi asuinympäristön suhteen (Asuinympäristön ominaisuudet ja asukkaan arvot – Kuluttajatutkimusnäkökulman sovellus asuinympäristön koetun laadun tutkimukseen -julkaisu).

Asuinympäristön tutkimus ei yksin riitä. Tarvitaan tietoa myös siitä, millaisia asuntoja hyvässä asuinympäristössä pitää olla. Osa asunnon ominaisuuksista, kuten sijainti, kytkeytyy kiinteästi asuinympäristöön, kun taas osa, kuten pohjapiirros, liittyy vain asuntoon. Metlan tutkimuksen avulla selvitettiin, miten erilaiset ominaisuudet yhdistyvät toisiinsa kuluttajien toiveissa.

Kuluttajatutkimuksessa on usein käytetty means-end chain -lähestymistapaa mieltymysten ja niiden syiden selvittämiseen. Perustana on ajatus, että kuluttajat eivät valitse tuotteita pelkästään tiettyjen ominaisuuksien takia, vaan koska toivovat saavuttavansa jotain näiden kautta. Kuluttajat eivät esimerkiksi valitse vähärasvaisia tuotteita vain vähärasvaisuuden vuoksi, vaan koska he tavoittelevat hoikempaa vartaloa, joka taas johtaa parempaan itsetuntoon. Tämänkaltainen ajattelutapa voi kuitenkin olla hankala vastaajille kysely- tai haastattelututkimuksessa.

Kartta kuluttajien toiveista

Mind map -työkalu toteutettiin Java-pohjaisena verkkosovelluksena Metlan sivuilla.
Mind mapissa visuaalisuus on tärkeää. Kuvassa punaiset pallot ovat asunnon ominaisuuksia ja vihreät seurauksia.

Tutkijaryhmä kehitti visuaalisen ja helppokäyttöisen menetel­män, jolla kerättiin tietoa asiakkaiden toiveista. Menetelmä perustuu idealtaan mind map-käsitteeseen, jonka avulla moni­mutkaisten asioiden jäsentäminen on helpompaa. Sen avulla on myös helppo selvittää muuttujien riippuvuutta toisistaan, muun muassa sitä, miksi tietyt asunnon ominaisuudet ovat kuluttajille tärkeitä.

Työkalu sijoittuu strukturoitujen ja täysin vapaiden menetelmien väliin, sillä vastaajat saivat satunnaisesti muodostetun alku­kartan, jota he pystyivät kuitenkin muokkaamaan vapaasti. Mind mapin tuloksia voidaan analysoida joko laadullisesti tai määräl­lisesti, ja se mahdollistaa esimerkiksi verkkoanalyysimene­tel­mien käytön.

Mind map -työkalu toteutettiin Java-pohjaisena verkkosovel­luk­sena Metlan sivuilla. Vastaajat ohjautuivat kyselyyn pääasiassa Jokakoti-sivuilla olleen mainosbannerin kautta, mutta tutkimuk­sesta tiedotettiin lisäksi esimerkiksi uutiskirjeen välityksellä. Vastaajia ohjeistettiin piirtämään mind map, joka kuvaa sitä, mitkä asuntojen ominaisuudet ovat heille tärkeitä ja miksi.

Kiinnostavia tuloksia

Kokeilulla saatiin pienehkö, mutta kiinnostava aineisto. Aineiston pienen koon vuoksi tulosten yleistettävyys on rajallinen.

Tulosten mukaan suomalaiset kuluttajat arvostavat mukavaa ja toimivaa asuntoa hyvällä sijainnilla. Ekologiset arvot ja lapsiystä­vällisyys ovat noususssa. Aineistosta nousi esiin myös erikoi­sem­pia toiveita, kuten mahdollisuus puutarhaviljelyyn. Niiden yleisyydestä ei tämän aineiston pohjalta kuitenkaan voida olla varmoja.

Mind map -menetelmän avulla testattiin myös sitä, miten kulut­tajat suhtautuvat puuhun rakennusmateriaalina ja miten he kokevat puurakentamiseen usein julkisessa keskustelussa liitetyt haasteet, kuten äänieristyksen. Tutkimuksen perusteella runkomateriaalilla ja äänieristyksellä ei ole niin suurta merkitystä kuluttajille, kuin näiden asioiden käsittelystä mediassa voisi päätellä. Yksikään vastaaja ei esimerkiksi lisännyt itse karttaan äänieristystä. Saattaa olla, että aiemmissa tutkimuksissa vastaajat ovat kiinnittäneet enemmän huomiota äänieristykseen, koska heiltä on kysytty sitä suoraan.  

Pelkkä kartta ei riitä, on kehitettävä kompassi

Metlan Puutuoteyritysten asiakasryhmien tuote- ja palvelutarpeet kansainvälisillä markkinoilla -hanke jatkuu vuoden 2013 loppuun saakka. Myös mind map -työkalun kehitystä jatketaan. Tarkoituksena on keskittyä käytettävyyden parantamiseen ja suurempien aineistojen keruuseen, jolloin työkalun kaikki edut pääsevät oikeuksiinsa.

Tutkimushankkeessa on tarkoitus hyödyntää myös muunlaisia visuaalisia menetelmiä, joissa käytetään esimer­kiksi valokuvamateriaalia. Suunnitelmissa on myös kansainvälinen yhteistyö, johon mind map soveltuu hyvin vain pienillä muutoksilla.

Lisätietoja

< Takaisin etusivulle
Kuvat: Metla/Erkki Oksanen, ellei toisin mainita