Ajankohtaista
Professori Tuula Nuutinen:
kohti asiakaslähtöistä metsäsuunnittelua
Metsävaratietojärjestelmän ja metsäsuunnittelun tutkimus- ja kehittämisohjelman (MSU) johtaja, professori Tuula Nuutinen siirtyy Metlasta elokuun alussa viideksi vuodeksi Euroopan metsäinstituuttiin (EFI) johtamaan ”Metsävarat ja metsäsektorin informaatiopalvelut” -ohjelmaa. EFI:ssä Nuutisen vastuulla ovat Euroopan laajuisten metsätietopalveluiden kehittäminen ja metsävarojen tutkimukseen liittyvät hankkeet. Uusi tehtävä tarjoaa myös näköalapaikan hankkia vastauksia MSU-ohjelmassa esille nousseeseen kysymykseen julkisen vallan ja markkinatoimijoiden roolista metsävaratietojen tuotannossa ja hyödyntämisessä Euroopan eri maissa.
Lue lisää >
Tilaa uutiskirje!
Jos haluat jatkossa vastaanottaa uutiskirjeitä, voit tilata sen verkkolomakkeella. Samalla lomakkeella voit tilata myös Metlan tiedotteet sähköpostiisi.
|
Tutkittua
Kolin ja Hattusaaren alueen metsäohjelma
Vuonna 2007 valmistunut Kolin ja Hattusaaren metsäohjelma on Suomen ensimmäinen paikallisella tasolla tehty metsäohjelma. Paikallisessa metsäohjelmassa on kuvattu muun muassa alueen metsien nykytila, tuotanto- ja käyttömahdollisuudet, paikallisten ihmisten toiveet sekä tavoitteet alueen metsien käytön kehittämiselle seuraavan kymmenen vuoden ajalle.
Lue lisää >
Liito-oravan elinympäristöjen kehittyminen eri hakkuuskenaarioissa
 |
| Liito-orava suosii varttuneita, kuusivaltaisia sekametsiä,joissa on lehtipuita ravinto-kohteiksi ja kolopuita
pesäpaikoiksi. |
Liito-oravakanta vaihtelee alueittain, löytyykö selitys metsien rakenteesta? Entä miten käy tulevaisuudessa? Metla ja Helsingin yliopisto laativat kolme vaihtoehtoista hakkuuskenaariota, joilla havainnollistettiin metsien rakenteen ja liito-oravalle sopivien elinympäristöjen määrän kehittyminen erilaisten hakkuustrategioiden seurauksena.
Lue lisää >
Alueelliset metsävaraennusteet muuttuvassa ilmastossa
Todennäköisesti ilmaston lämpeneminen vaikuttaa suotuisasti metsien kasvuun. Toisaalta, hyvää tulosta saadaan myös oikeaoppisella metsänkäsittelyllä. Kummasta ”ilmiöstä” metsävarojen kehittyminen on enemmän kiinni seuraavan 50 vuoden aikana? Metlan MELA-ryhmä on vuodesta 2006 alkaen selvittänyt ilmastonmuutoksen vaikutuksia metsävarojen kehitykseen.
Lue lisää >
|