MMM Heidi Hallongren on nimitetty määräaikaiseksi metsänhoidon teknologian tutkijaksi 1.3.2010 - 30.4.2012 väliseksi ajaksi. Heidin tehtäviä ovat koneellisen metsänhoidon informaation hallinnan kehittäminen ja metsänhoitokoneiden markkinapotentiaalin kartoittamiseen liittyvät työt.
Ohjelmassa alkaa kaksi uutta tutkimusta:
Kolmivuotinen ”Teknologialla tehokkuutta metsänhoitoon - koneellisen istutuksen laaja käyttöönotto” -hanke. Tutkimus toteutetaan yhteistyössä Metsäkeskus Etelä-Pohjanmaan kanssa. Hankkeeseen rekrytoidaan projektipäällikkö metsäkeskukseen ja projektitutkija Metlaan. Hankkeessa tutkitaan muun muassa istutuskoneiden tuottavuutta. Rahoitus tullee Hämeen ELY -keskuksesta.
Syksyyn 2010 kestävä ”Metsänhoitokoneiden tuotteistaminen ja kansainvälinen markkinapotentiaali” -selvitystyö. Tavoitteena on muun muassa uusien toimintamallien kehittäminen suomalaisissa pienyrityksissä syntyvien koneinnovaatioiden kaupallistamiseen. Selvitystyö toteutetaan pääasiassa asiantuntijahaastatteluina. Tutkimuksen rahoittaa Joensuun Tiedepuisto Oy.
Mitattu tieto parantaa uudistamisen laatua
 |
| Kuva: Metla/Ville Kankaanhuhta |
Metsänuudistamisen laadun hallinta -projektin laatutyöllä oli eniten vaikutusta osallistuneiden toimijoiden maanmuokkaustoimintaan. Kaivurimuokkaajien määrä lisääntyi, muokkaajat hankkivat uutta välineistöä (esim. kauhoja) ja laikkumätästyksen osuus kuusen uudistamisessa kasvoi eniten. Laatutyöhön osallistuneet käyttivät enemmän puolitoistavuotiaita ja sitä vanhempia kuusen taimia ja heidän istutustyöntekijänsä osallistuivat useammin istutuskoulutukseen. Koulutukseen osallistuneet istuttajat hyödynsivät enemmän omavalvonta-mittauksia verrattuna laatutyöhön osallistumattomiin yhdistyksiin. Kiinnostus laadun hallinnan inventointien hyödyntämiseen jatkossa oli suurempi laatutyöhön osallistuneiden toimihenkilöiden keskuudessa.
Lue lisää >
Tutkittua
Jatkuvatoiminen mätästäjä on kilpailukykyinen vaihtoehto
 |
| Jatkuvatoiminen Bracken BD 296 on vähäkivisillä alueilla erittäin kilpailukykyinen vaihtoehto maanmuokkaukseen. Kuva: Metla/Veli-Matti Saarinen |
Kustannus-laatu -suhteeltaan jatkuvatoimisella laikkumätästäjällä tehty maanmuokkaus on selvästi kaivinkonemätästystä parempi vaihtoehto uudistusaloilla, joilta oksa-, latvus- ja kantobiomassa on kerätty energiakäyttöön. Jatkuvatoimisen mätästäjän käytöllä voidaan saavuttaa jopa 150000 euron kustannussäästöt jokaista muokattua 1000 hehtaaria kohti.
Lue lisää >
Metsäpalveluyritysten merkitys kasvussa
Metsäpalveluyritysten merkitys näyttäisi Metlan tekemien kyselytutkimusten perusteella olevan kasvussa. Yksityismetsissä metsänhoitoyhdistyksen osuus metsäpalvelujen tuottajana säilyy vahvana, mutta metsäpalveluyritysten osuus kasvaa selvästi. Metsänomistajien omatoimista työtä korvataan jatkossa ostopalveluin. Lisäksi yhä suurempi osa metsänhoitoyhdistyksen tuottamista työ- ja suunnittelupalveluista toteutetaan jatkossa metsäpalveluyritysten toimesta. Ulkoistamista tapahtuu myös yhteisöjen metsätaloudessa. Metsäpalveluiden nykytilaa ja tulevaisuutta käsitteleviin kyselytutkimuksiin osallistuivat kuntien, seurakuntien ja yhteismetsien metsätalousvastaavat sekä yksityismetsien osalta metsänhoitoyhdistysten toiminnanjohtajat.
Tilaa tai peru uutiskirje
Jos et jatkossa halua vastaanottaa uutiskirjettä, voit perua sen verkkolomakkeella. Samalla lomakkeella voit tilata myös Metlan tiedotteet sähköpostiisi.

|