Ajankohtaista
|
Metsäyhtiöiden ostokartellin laskennalliset vahingot jopa miljardiluokkaa |
|
Suomessa toimi kolmen suuren metsäyhtiön valtakunnallinen raakapuun ostokartelli yli seitsemän vuotta. Kartellin aiheuttamat välittömät vahingot metsänomistajille ovat suuruusluokaltaan jopa 1 – 1,5 miljardia euroa. Kuitenkin todennäköisyys, että yksityiset metsänomistajat nostaisivat vahingonkorvauskanteita on varsin vähäinen.
Lue lisää >
|
Vertaisoppimista ja metsäneuvontaa Kuusamossa 3.-5.4. 2011 |
Kansainvälinen tutkija- ja kehittäjäjoukko kokoontuu Kuusamoon tarkastelemaan maanomistajien vertaisoppimisen käytäntöjä ja metsäneuvontaa. Tilaisuudessa tutkijat esittelevät esimerkkejä hyvistä neuvontakäytännöistä ja tutkimuksia metsänomistajien näkemyksistä. Työpajassa paneudutaan tulevaisuuden kehittämishaasteisiin.
Tilaisuus on tarkoitettu sekä tutkijoille että metsäneuvonnan ammattilaisille. Ilmoittaudu 15.2.2011 mennessä tapahtumasivun kautta.
Tilaisuuden järjestävät Metla, Helsingin yliopisto ja Oulun seudun AMK.
Lisätietoja: Tutkija Teppo Hujala
Metsälehti 20/2010: Metsänomistajat vaihtavat kokemuksia (pdf)
|
Nyt kerätään metsänomistajien näkemykset uusista metsänkasvatusmenetelmistä |
Metsälain uudistukseen liittyen Metla selvittää metsänomistajien näkemykset ja tarpeet uudistaa nykyisiä metsänkasvatusmenetelmiä. Tutkimusaineisto kerätään postikyselynä joulukuussa 2010 ja tulokset julkaistaan keväällä 2011 Metlan työraportteja -sarjassa. Tutkimus tehdään maa- ja metsätalousministeriön toimeksiannosta.
Lisätietoja:
Tutkijat Harri Hänninen ja Hanna Kumela
|
Tilaa tai peru uutiskirje |
|
Jos et jatkossa halua vastaanottaa uutiskirjettä, voit perua sen verkkolomakkeella. Samalla lomakkeella voit tilata myös Metlan tiedotteet sähköpostiisi.