Tutkittua
|
Kyselytutkimus: Kansainväliset matkailijat arvostavat talousmetsää luontokokemuksena |
|
Tutkimus vahvistaa, että Lappiin suuntautuva kansainvälinen matkailu perustuu voimakkaasti
luonnon vetovoimaisuuteen ja ulkoilumahdollisuuksiin. Kansainväliset matkailijat eivät kaipaa ulkoiluharrastuksia varten luonnontilaisia metsäalueita, ja suhtautuvat yllättävän positiivisesti metsätalouden harjoittamiseen matkailualueilla. Tulos ilmenee Metlan vuonna 2008 tekemästä kyselytutkimuksesta, jonka tulokset on julkaistu 17.2.2010. Tutkimuksessa haastateltiin 750 ulkomaista matkailijaa eri puolilla Lappia.
Lue lisää >
|
Vastaako Lapin ohjelmapalvelutarjonta odotuksia?
|
|
 Kansainväliset matkailijat haluavat harrastaa liikuntaa luonnossa, kokea aitoa luontoa ja yöpyä rauhallisella, luonnonläheisellä kohteella. Kyselyyn vastanneista vain 3 % ilmoitti matkan motiiviksi moottorikelkkailun, mutta silti kaksi kolmasosaa vastaajista moottorikelkkaili.
Lue lisää >
|
Ajankohtaista
|
Kolumni: Pallaksesta parempi paikka |
"Matkailua ei voi siirtää Kiinaan. Kun fyysiset paikat menettävät merkitystään monilla elämänaloilla, matkailussa on yhä tärkeä se paikka, jonne matkustetaan. Erityiset kulttuurit ja luonnonympäristöt kiinnostavat maailman yhdenmukaistuessakin. Ja ainakin sää ja ilmasto ovat aina tärkeitä", professori Seija Tuulentie kirjoittaa kolumnissaan.
Lue lisää >
|
Metsästä hyvinvointia -ohjelmalle ohjausryhmä |
|
Metsästä hyvinvointia -ohjelman ohjausryhmässä on matkailun, metsätalouden sekä eri ministeriöiden ja oppilaitosten asiantuntijoita. Ryhmän tehtävä on osallistua ohjelman toiminnan suunnitteluun, tehdä ehdotuksia tutkimuksen kohdentamisesta ja toimia yhdyssiteenä organisaatioiden välillä.
Ohjausryhmän jäsenet >
|
Tilaa tai peru uutiskirje |
|
Jos et jatkossa halua vastaanottaa uutiskirjettä, voit perua sen verkkolomakkeella. Samalla lomakkeella voit tilata myös Metlan tiedotteet sähköpostiisi.
|