Puun tuonti on pysynyt ennätystasolla helmikuusta asti. Tammi– syyskuun tuonti kipusi jo 11,9 miljoonaan kuutiometriin. Määrä oli 2,2 miljoonaa kuutiometriä korkeampi kuin edellis- tai ennätysvuonna 1999 (kuva 2). Entinen koko vuoden tuontiennätys (13 milj. m³) voi ylittyä jo lokakuussa.
Raaka- ja jätepuun vienti jatkui syyskuussa totutulla tasolla. Kuluvan vuoden kumalatiivinen vienti kohosi 0,6 miljoonaan kuutiometriin.
Sahatavaran vientihinta jatkoi laskuaan. Syyskuun hinta oli 9 prosenttia viime vuoden keskihintaa alhaisempi. Massojen hinta sukelsi edelleen. Se oli syyskuussa jo 40 prosenttia alhaisempi kuin viime vuoden lopun huippukuukausina ja 33 prosenttia alhaisempi kuin viime vuonna keskimäärin (kuva 3). Tammi–syyskuun keskihinta oli 10 prosenttia pienempi kuin edellisvuonna. Syyskuussa myös paperin ja kartongin hinnat alenivat.
Metsäteollisuustuotteita tuotiin Suomeen tammi–syyskuussa 4,4 miljardin markan arvosta.

Metsäntutkimuslaitos, metsätilastollinen
tietopalvelu , puh. (09) 857 051, fax (09) 8570 5717, email: etunimi.sukunimi@metla.fi
Metsätilastotiedotteeseen liittyvät tilastotaulukot saatavilla Metinfo
tilastopalvelusta (maksullinen).
Metsätilastotiedotteet: http://www.metla.fi/tiedotteet/metsatilastotiedotteet/