Ensimmäisellä vuosipuoliskolla puun kumulatiivinen tuonti kipusi peräti 8,0 miljoonaan kuutiometriin. Puuta virtasi maahamme ennätysvauhtia. Puun tuonti maahamme on kasvanut voimakkaasti viimeisen kymmenen vuoden aikana. Koko vuoden puun tuonti ylitti 8 miljoonan kuutiometrin rajan ensimmäisen kerran vasta vuonna 1994.
Tammi-kesäkuussa tuodusta puusta 40 prosenttia oli venäläistä koivua (s. 4). Venäjän tuonti kattoikin viisi kuudesosaa kaikesta maahamme virranneesta puusta. Seuraavaksi tärkeimmät tuontimaat olivat Viro (9 %), Latvia (4 %) ja Liettua (1 %).
Paperin, joka on tärkein vientituotteemme, hinta on pysynyt vakaana viime vuonna tapahtuneen nousun jälkeen. Massan hinta on sen sijaan laskenut vuoden alusta lähtien voimakkaasti. Myös sahatavaran vientihinta on ollut jo pitkään laskussa (kuva 3).
Suomeen tuotiin metsäteollisuustuotteita tammi–kesäkuussa 3 miljardin markan arvosta. Metsäteollisuus tuo Suomeen runsaasti raakapuuta, mutta metsäteollisuustuotteiden tuonti on vähäistä.

Metsäntutkimuslaitos, metsätilastollinen
tietopalvelu , puh. (09) 857 051, fax (09) 8570 5717, email: etunimi.sukunimi@metla.fi
Metsätilastotiedotteeseen liittyvät tilastotaulukot saatavilla Metinfo
tilastopalvelusta (maksullinen).
Metsätilastotiedotteet: http://www.metla.fi/tiedotteet/metsatilastotiedotteet/