Metla on osa Luonnonvarakeskusta 1.1.2015 alkaen. www.luke.fi
  SUOMEKSI     PÅ SVENSKA     IN ENGLISH     AUF DEUTSCH     ПО-РУССКИ     
 
Metla-etusivuTutkimusPalvelutJulkaisutMetinfo-metsätietopalvelutTutkimusmetsätTietoa MetlastaStrategiaYhteystiedot
Metla » Metlassa nyt » Tiedotteet
Tiedote 11.6.2013
Metsäntutkimus Facebookissa Metla Twitterissä
Sivukartta | Haku

Silva Fennica entistä sähköisempi – metsäntutkimuksen tiedesarja uudisti verkkojulkaisunsa

Metsäntutkimuksen tiedejulkaisu Silva Fennica siirtyy uuteen verkkojulkaisemisen tekniikkaan sivustolla www.silvafennica.fi, josta artikkelit löytyvät lukijoita palvelevassa html-muodossa. Silva Fennica on ensimmäinen Suomessa toimitettava kansainvälinen tiedelehti, joka aloittaa julkaisemisen uudella verkkotekniikalla. Myös tulostettavat pdf-muotoiset artikkelit ovat edelleen saatavissa.

Silva Fennicassa on nyt useita tiedonhakua helpottavia ominaisuuksia. Aiheen etsintää helpottaa toiminnallinen sisällysluettelo, jonka kautta lukija pääsee siirtymään tekstin eri kohtiin tai katsomaan suoraan artikkelin kuvia ja taulukoita seliteteksteinen. Tutkimuksen sisältöä voidaan elävöittää esimerkiksi videokuvalla tai avata aineisto lukijan käyttöön taulukkomuodossa. Linkin kautta lukija pääsee katsomaan tutkimuspaikan sijainnin Google maps -kartoilta. Aiheen tai tekijän mukaisia hakutuloksia lukija voi siirtää muistiin itselleen tai jakaa toisille sähköpostin tai facebookin kautta.

Digitaalinen Silva Fennica on kasvanut monipuoliseksi metsäntutkimuksen tietotaloksi. www.silvafennica.fi –tiedelehdessä on runsaan 700 internetverkossa julkaistun artikkelin tietokanta vuodesta 1998 lähtien. Kirjoitukset sisältävät laajan kirjon metsäntutkimuksen aiheita metsien biologiasta, kasvatuksesta, puun korjuusta, taloudesta ja metsien eri käyttömuodoista. Lisäksi Silva Fennican sivuston kautta voi lukea kaikkia sadan vuoden aikana ainoastaan painettuina ilmestyneitä Suomen Metsätieteellisen Seuran julkaisuja, joiden digitoituja versioita säilytetään Helsingin yliopiston sähköisessä arkistossa Heldassa. Metsäntutkimuslaitoksen painettujen julkaisujen digitaaliset versiot julkaistaan hankkeen valmistuttua myöhemmin. Silva Fennican juuret ulottuvat vuoteen 1913, jolloin Suomen Metsätieteellinen Seura julkaisi ensimmäisen Acta Forestalia Fennica -niteensä. Myöhemmin sarja yhdistettiin Silva Fennicaan samoin kuin Metsäntutkimuslaitoksen tieteellinen pääsarja.

Silva Fennicaa julkaistaan Suomen Metsätieteellisen Seuran ja Metsäntutkimuslaitoksen yhteistyönä, jonka tuloksena Silva Fennicasta on kehitetty yksi maailman johtavista metsätieteellisistä tiedelehdistä. Eri puolilta maailmaa tarjotut käsikirjoitukset arvioidaan tieteellisessä tarkastusprosessissa. Sarjassa julkaistuja artikkeleita luetaan ympäri maailmaa ja viime vuoden aikana niitä luettiin internetin kautta runsaat 140 000 kertaa. Silva Fennica aloitti jo lähes 20 vuotta sitten vapaasti luettavien artikkelien sähköisen julkaisemisen ensimmäisten joukossa maailmassa. Silva Fennica jatkaa korkeatasoisen metsäntutkimuksen julkaisemista kultaisen open access –periaatteen mukaan.

Silva Fennican toimintaa rahoittavat Suomen Metsätieteellinen Seura Tieteellisten seurain valtuuskunnan julkaisuavustuksella ja Metsäntutkimuslaitos. Verkkouudistus on toteutettu Metsämiesten Säätiön myöntämällä apurahalla.

Lisätietoja:

Metsä – tieto – osaaminen – hyvinvointi


Metsäntutkimuslaitoksen tiedotteet Internetissä: http://www.metla.fi/tiedotteet/    Metlan RSS-tiedotesyöte
Metla/Viestintä PL 18, 01301 VANTAA, sähköposti: info(a)metla.fi

  Päivitetty: 04.10.2013 /KPB | Copyright Metla | Palaute