Palvelut

Metla palvelee metsätiedon tarvitsijoita välittämällä tutkimustietoa monin tavoin. Metlan asiantuntemus, teknologia ja osaava henkilöstö ovat käytettävissä tilauksesta tehtäviin tutkimuksiin sekä muihin asiakkaiden tarpeista lähteviin palveluihin.

Lisätietoja: http://www.metla.fi/palvelut/

Metlan laboratoriot

Korkeatasoinen laboratoriotoiminta on perusedellytys uuden tiedon tuottamiselle metsäntutkimuksen monilla osa-alueilla. Erityisen keskeinen merkitys laboratoriotoiminnalla on metsäekologian tutkimusaloilla, puuhun ja metsäbiomassaan perustuvien tuotteiden tutkimuksissa sekä metsäpatologiassa ja metsänjalostuksessa.

Laboratoriopalvelut muodostuu kymmenestä ryhmästä, jotka toimivat eri puolilla Suomea Metlan toimipaikoissa. Laboratoriot palvelevat pääasiassa Metlan tutkimushankkeita, mutta mahdollisuuksien mukaan analyysipalveluja tarjotaan myös ulkopuolisille asiakkaille.

Metlan laboratoriot ovat osa Lynet-laboratoriopalveluja ja toimintaa kehitetään yhteistyössä muiden Lynet-laitosten laboratorioiden kanssa. Rovaniemellä sijaitseva ryhmä tuottaa laboratoriopalveluja myös Lapin Ely-keskukselle ja MTT:lle.

Lisätietoja: http://www.metla.fi/palvelut/laboratorio/index.htm

Kirjasto/Tietopalvelu

Metlan tietopalvelu palvelee hankkimalla, tallentamalla ja välittämällä tutkimuslaitoksessa tarvittavaa kirjallisuutta ja muuta tietoaineistoa sekä koordinoi ja ohjaa Metlan kirjastotoimintaa. Metlan kirjastosta voit muun muassa tilata Metlan julkaisuja.

Lisätietoja: http://www.metla.fi/palvelut/kirjasto/index.htm

Kuva: Metla/Erkki oksanen
Kuvat: Metlan kuva-arkisto

Metlan kuva-arkisto

Metlan valokuva-arkistossa oli vuoden 2010 lopussa yli 70 000 valokuvaa. Vanhimmat kuvat ovat 1900-luvun alusta eri tutkijoiden kuvaamina. Kuvien avulla voi hahmottaa suomalaisen metsän ja metsäntutkimuksen kehittymistä ja muutosta. Ne myös auttavat havainnollistamaan ja konkretisoimaan metsäluonnon ilmiöitä ja metsäntutkimuksen toteutusta ja tuloksia.

Kuva-arkiston yhteystiedot:
Erkki Oksanen
puh. 029 532 2042
Sähköposti: erkki.oksanen@metla.fi
Internet: http://www.metla.fi/palvelut/av/index.htm

Tutkimusmetsät

Koko maan kattavaan tutkimusmetsäverkkoon kuuluu tällä hetkellä noin 30 000 hehtaaria maa- ja vesialueita eri kasvillisuus- ja ilmastovyöhykkeiltä. Tutkimusmetsissä kävijä voi tutustua metsäntutkimukseen ja sen tuloksiin, erilaisiin puulajeihin ja metsäluontoon. Luontopolut ja kokeiden esittelyt tarjoavat mahdollisuuden metsätiedon syventämiseen ja luonnonharrastukseen.

Tutkimusmetsät ovat Metsähallituksen hallinnoimia alueita, joilla toimitaan Metlan ohjeiden mukaisesti.

Lisätietoja: http://www.metla.fi/metsat/

Metinfo – Metsätietopalvelut

Metinfo tarjoaa käyttöösi

Palvelutarjontaa kehitetään ja uusia tulee lisää: vuonna 2010 perustettiin mm. Metsänhoitopalvelu, joka toimii metsäpalvelujen koulutus- ja kehittämistoiminnan tukena sekä viestintä- ja tiedonsiirtokanavana alan eri toimijoiden välillä. Muita uusia palveluita Metinfoon avattiin lisäksi KIEMET – Keski- ja Itä-Euroopan metsätietopalvelu, Pohjoinen mänty, ARVO-ohjelmisto, EPPU-energiapuulaskuri ja KALLE-laskentatyökalu.

Metinfoon kuuluu avoimia ja maksullisia palveluita. Kaikkiin palveluihin voit tutustua ilmaiseksi.

Lisätietoja: http://www.metla.fi/metinfo/

Tilaustutkimukset ja muut asiakaskohtaiset asiantuntijapalvelut

Metlan asiantuntemus, tutkimusteknologia ja osaava henkilöstö ovat käytettävissä asiakkaan tilauksesta tehtäviin tutkimuksiin sekä muihin asiakkaan tarpeista lähteviin palveluihin kuten koulutus- ja konsultointitehtäviin.

Kuva: Metla/Erkki oksanen
Kuva: Metla/Erkki Oksanen

Tilauspalvelut suunnitellaan asiakkaan tarpeita vastaaviksi. Samalla sovitaan hankkeisiin liittyvistä toteutusperiaatteista, tulosten julkaisusta sekä syntyvien aineistojen omistus- ja hallintakysymyksistä.

Lisätietoja: http://www.metla.fi/palvelut/palvelut-tilaustutkimukset.htm

Asiakasrahoitteiset tutkimuspalvelut

Asiakasrahoitteiset tutkimuspalvelut (ART) ovat Metlan liiketaloudellisin periaattein hinnoiteltua maksullista toimintaa, jonka tuotot vuonna 2010 olivat 2,065 milj. euroa. ART-toiminta koostuu erilaisista tilaustutkimuksista ja asiantuntijapalveluista (45 %), siemen-, varte- ja taimimyynnistä (31 %) sekä metsävaratieto- ja tilastotietopalveluista (11 %). Muut tuotot kertyivät julkaisuista, laboratoriopalveluista, valokuvapalveluista, vuokrista sekä koulutus- ja kurssipalveluista.

Metlan ART-toiminnan suurimman asiakasryhmän muodostivat yritykset 48 %:n osuudella tuotoista. Metsäkeskusten, yliopistojen ja korkeakoulujen, yhdistysten, säätiöiden ja muiden talousarviotalouden ulkopuolisten yhteisöjen osuus ART:n tuotosta oli 36 %. Näiltä asiakasryhmiltä kertyi eniten tuottoja tilaustutkimuksista, sähköisistä tietotuotteista ja taimitarhatuotteista. Valtion virastot ja laitokset olivat kolmanneksi suurin asiakasryhmä 8 %:n osuudella, tuotto tuli pääosin tilaustutkimuksista. Kunnat tilasivat julkaisuja, atk-ohjelmien käyttöoikeuksia ja taimia. Myös yksityishenkilöille myytiin julkaisuja, siemeniä ja taimia.

Lisätietoja: http://www.metla.fi/palvelut