Metla on osa Luonnonvarakeskusta 1.1.2015 alkaen. www.luke.fi
  SUOMEKSI     PÅ SVENSKA     IN ENGLISH     AUF DEUTSCH     ПО-РУССКИ     
 
Metla-etusivuTutkimusPalvelutJulkaisutMetinfo-metsätietopalvelutTutkimusmetsätTietoa MetlastaStrategiaYhteystiedot

Pohjoinen mänty - laadukas ja monikäyttöinen

Sivukartta | Haku

Tutkittua tietoa pohjoisen männyn ominaisuuksista ja oikeasta käytöstä





Developing the Scots pine resource -projektin partnerit


Highland Birchwoods, Skotlanti | www.highlandbirchwoods.co.uk |
Forest Research, Iso-Britannia | www.forestresearch.gov.uk |
Metsäntutkimuslaitos, Joensuu | www.metla.fi |
Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu, Joensuu | www.pkamk.fi |
Norsk institutt for skog og landskap, Norja | www.skogoglandskap.no |
Skogsstyrelsen, Ruotsi | www.skogsstyrelsen.se |

Asiantuntijaryhmiin osallistuneet yritykset


Lapin ja Koillismaan alue

Pentti Koskenranta; Ikihirsi Oy (hirsitalot ja -mökit) | www.ikihirsi.fi |
Ismo Hämäläinen; Klas1-Yhtiöt Oy (ikkunat ja ovet) | www.klas1.fi |
Simo Orjasniemi, Harri Mäkelä; Kuusamo Hirsitalot Oy (hirsitalot ja -mökit) | www.kuusamohirsitalot.fi |
Markku Niemelä; ON Tuote (huonekalut) | www.ontuote.net |
Aki Aikio, Antti Lukkarinen; Pölkky Oy (sahatavara ja komponentit) | www.polkky.fi |


Keski-Suomen alue

Joni Haapala; FM Timber Team Oy (sahatavara ja komponentit) | www.fmtimberteam.fi |
Reijo Virtanen; Honkarakenne Oyj (hirsitalot ja -mökit) | www.honka.fi |
Alf Norrgård; Kannonpuu Oy (komponentit) | www.kannonpuu.fi |
Janne Huhtala; Kestopuu Oy (painekyllästetyt puutuotteet) | www.kestopuu.fi |
Jaakko Kurikka; Kurikka Timber Oy (sahatavara ja komponentit) | www.kurikkatimber.fi |
Tapio Mäntynen; Kyyjärven Saha Oy (höylätyt puutuotteet) | www.ponttiset.com |
Seppo Riikonen; RPN-Wood Oy (komponentit) | www.rpn-wood.fi |


Pohjois-Karjalan alue

Janne Monni; Iivari Mononen Oy (kyllästetty sahatavara ja pylväät) | www.iivarimononen.fi |
Ismo Rautiainen; Lameco LHT Oy (lamellihirret) | www.lamecolht.fi |
Pasi Pulkkinen; Liperin Höyläämö Ky (höylätyt puutuotteet) | www.liperin.fi |
Pekka Väätäinen; Lunawood Oy (lämpökäsitellyt puutuotteet) | www.lunawood.fi |
Arto Pottonen; Pohjois-Karjalan Ykköspuu Oy (hirsitalot ja -mökit, hirsirakenteet) | www.ykkospuu.fi |
Jouni Häyrinen; Stora Enso Timber Oy, Uimaharjun saha (sahatavara ja komponentit) | www.storaenso.com |
Ari Ronkainen; Vapo Timber Oy (sahatavara ja komponentit) | www.vapotimber.fi |

Asiantuntijaryhmiin osallistuneet kehittämisorganisaatiot


Markku Nieminen, Ilpo Saukkonen; Joensuun Tiedepuisto Oy | www.carelian.fi |
Kari Miettunen, Antero Lepojärvi; Naturpolis Oy | www.naturpolis.fi |
Kari Oittinen; Lapin ELY-keskus | www.ely-keskus.fi/lappi |
Mika Grekin, Jukka Malinen, Simo Tikakoski, Kari Valtonen, Erkki Verkasalo; Metsäntutkimuslaitos | www.metla.fi |
Lea Pesonen, Tommi Silván; Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu | www.pkamk.fi |
Arto Ojutkangas; Rovaniemen ammattikorkeakoulu | www.ramk.fi |
Ari Piesala; Saarijärven-Viitasaaren seutukunnan kehittämistyöryhmä | www.karstulanseutu.fi |
Jouko Varis; Ääneseudun Kehitys Oy | www.aanekoski.fi |

Puun käyttöön liittyvän osaamisen kehittäminen ja puutuotteiden menekin edistäminen


Petri Heino; Puuinfo Oy | www.puuinfo.fi |

  Päivitetty: 03.04.2010 /MGre | Copyright Metla | Palaute