SUOMEKSI     PÅ SVENSKA     IN ENGLISH     AUF DEUTSCH     ПО-РУССКИ     
 
Metla-etusivuTutkimusPalvelutJulkaisutMetinfo-metsätietopalvelutTutkimusmetsätTietoa MetlastaStrategiaYhteystiedot
 

Metsät 2050 - Metsänjalostus tuottaa
muuttuvassa ilmastossa menestyviä puita

Sivukartta | Haku
 
   
 
   
 
  Kuvat: Metla/Erkki Oksanen

Metsäntutkimuslaitos on vuodesta 1991 lähtien testannut taimitarhoilla kasvatettujen taimien sopeutumista lähinnä Pohjois-Suomen olosuhteisiin. Testimenetelmä sisältää kontrolloidun taimikasvatuksen, sitä seuraavan asteittaisen talveutuksen ja toistuvan -10 °C lämpötilassa tehtävän pakastamiskäsittelyn. Käsittelyssä saadut tulokset vastaavat hyvin taimien kenttäkestävyyttä. Menetelmää on käytetty rutiininomaisesti, kun on selvitetty Pohjois-Suomea varten perustettujen männyn siemenviljelysten tuottaman siemenen kelpoisuutta metsänviljelyyn.

Alustavien tulosten perusteella menetelmä soveltuu myös kuusen, eteläisten mäntyjen sekä haapa- ja koivualkuperien talveentumis- ja suveentumisnopeuden selvittämiseen laajoista, satoja eriä ja useita lajeja käsittävistä materiaaleista. Menetelmän avulla on mahdollista verrata eri kasvatusolosuhteiden vaikutusta lajin sisäiseen ja lajien väliseen talveentumiseen ja suveentumiseen.

Menetelmää sovelletaan myös kaupunkipuiden testaamiseen. Erityisesti keski-eurooppalaisten puistopuiden, lähinnä lehmusten ja tammien, alkuperätestauksella varmistetaan, että taimet selviävät myös suomalaisissa kaupunkiolosuhteissa

Kenttäkokeista materiaalia kloonitestaukseen

Jalostussykliä ja testaamisen tehokkuutta voidaan nopeuttaa pistokkaisiin perustuvan kloonitestauksen avulla. Menetelmää voidaan jo nyt käyttää kuusella, koivulla ja haavalla, mutta männyn kasvullinen lisääminen on ollut vaikeaa.

Metsänjalostussäätiön kokeilujen tuloksena Suomeen on perustettu viisi männyn kloonikoetta. Nyt jo 12–15 vuoden ikäisistä kokeista saatujen tulosten perusteella pistokkaiden kasvu- ja laatuominaisuudet mahdollistavat kloonikokeiden käytön jalostuksessa. Tämä yhdistettynä siihen, että SkogForsk on kehittänyt männylle toimivan kasvullisen lisäysmenetelmän, mahdollistanee ensimmäistä kertaa kloonaamisen tehokkaan hyödyntämisen männyn jalostuksessa. Kloonitestaus nopeuttaa jalostussykliä jopa 15–20 vuotta perinteiseen siemenjälkeläisten avulla tapahtuvaan jälkeläistestaukseen verrattuna.

Lisätietoja metsänjalostuksesta

  Päivitetty: 19.04.2010 /KBym | Copyright Metla | Palaute