METLA Hanke 3142
Puuvarojen käyttöasteen ja metsänparannuksen vähentymisen vaikutukset Pohjanmaalla
Kesto: 1994-1998
Asiasanat: harvennushakkuu, kunnostusojitus, käyttöaste, puuvarat
Tavoitteet
1. MELA-mallien täydentäminen: Suopuustojen kasvumallit ja kunnostusojitusmalli on liitetty MELAn kasvunlaskentaan. Ko. mallia testataan parhaillaan. Simuloinnin luotettavuus Pohjanmaan alueella parantunut, samoin käytettävät MELAn eri mallit. Ne otettaneen käyttöön vuoden 1997 alussa. Jatkossa lasketaan erilaisia kehitysvaihtoehtoja harvennusten ja kunnostusojitusten määrää vaihdellen. Myös taloudellisia vaikutuksia tutkitaan.
2. Uusi osahanke: Pohjois-Pohjanmaan metsästrategian valmistelun pohjalta laadittiin osahankkeelle "Pieniläpimittaisen kuitupuun käytön kehittämismahdollisuudet Pohjois-Pohjanmaalla" esitys ja rahoitushakemus (tavoitteena tutkia keinoja harvennushakkuiden lisäämiseksi). Hanke toteutetaan yhteistyössä Pohjois-Pohjanmaan liiton kanssa 1997-98..
3. Muita tutkimuskohteita: Männyn ja koivun harvennuskoetulosten perusteella verrataan harvennusreaktioita turve- ja kivennäismailla. Puuston kuntoa ja luonnonpoistumaa selvitetään myös INKA- ja SINKA-aineiston avulla. - Kunnostusojituskokeista selvitetään kasvureaktiot (10 v), neulasten ravinnepitoisuudet ja toimenpiteen kannattavuus alustavasti.
4. Raportointi: Tulokset kootaan loppuraporttiin Metlan tiedonantoja-sarjassa.
Hankkeen vetäjä:
Piiroinen, Marja-Leena
Metsäntutkimuslaitos,
Muhoksen tutkimusasema,
Kirkkosaarentie 7 91500 MUHOS
Puhelin: (08) 531 2241 Telefax: (08) 531 2211
Sähköpostiosoite: Marja-Leena.Piiroinen@metla.fi
Muut tutkijat:
Alenius, Virpi, RO (1995), Jylhä, Paula, KA (1995-96), Karlsson, Kristian, KA (1995-96), Lauhanen, Risto, PA (1995-96,1998), Leskinen, Leena (1996), Niemistö, Pentti, PA (1994-98)
Sivun alkuun
Tämä sivu on tuotettu Metlan tietokannasta 28.08.2002
Palaute